ישיבת כרם ביבנה

המלך יורד לעם!

אביעד בוכריס


"כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִוא:  לֹא בַשָּׁמַיִם הִוא לֵאמֹר מִי יַעֲלֶה לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה" (דברים ל, יא-יב). מסביר הרמב"ן שמדובר על מצוות התשובה, ושתמיד ניתנת לנו ההזדמנות לחזור בתשובה שלמה, ואין זה דבר רחוק שמצריך עזרת מישהו אחר אלא "אין הדבר תלוי אלא בי", ולכן כל אחד מסוגל לחזור בתשובה.


מיטיב להמשיל זאת רבינו יונה בספרו שערי תשובה. הוא ממשיל לנו את התשובה לשחרור מכלא שנוצר בעקבות עבודה רצינית של האסירים המביאה לפריצת הכלא, אך למרבה הפלא - אסיר בודד נשאר בבית הסוהר עד שנפגש בשר בית הסוהר, ששואל אותו: מה אתה עושה כאן? מדוע לא ברחת כמו כולם?


נסביר את המשל בשפה צבאית, כדי שכולם יבינו... נניח, שבבסיס מסוים כל החיילים היו משחדים את הרופא, וכולם היו מוציאים גימ"לים ומשתחררים (כמובן לישיבה J) ואז היה נשאר חייל אחד בבסיס, שהמב"ס-סא"ל-מג"ד היה פוגש! וכנראה היה שואל אותו: מדוע לא הוצאת גימ"לים כמו כולם???


המשל בא להסביר לנו, שהתשובה תמיד נמצאת בנו ובפינו ולבבנו לעשותו, ויש לנו כוחות נפש הראויים והמסוגלים לכך ואל לנו לבוא עם דעות קדומות ביחס לכוחנו אלא להאמין בעצמינו, כמו שכותב הרב זצ"ל באורות הקודש: "יש לך כנפי רוח כנפי נשרים אבירים אל תכחש בם, דרוש אותם, ויימצאו לך מיד!" הרב קוק מסביר לנו, שכוחות רוחניים תמיד יש לנו רק עלינו לדרוש אותם! ומיד נמצא אותם...


עד עכשיו דיברנו על התשובה במובן האישי, אך התשובה הינה דבר כללי ששייך לכל עם ישראל ולא מסתכם רק בחודש אלול בישיבה! אלא אווירת "אלול" בישיבה מהווה עבורנו סימן לאווירה של תשובה לכל החיים! ועל אף אם אדם לא עבר עבירות עליו להיות חלק מהכלל, כמו שכתב הרמב"ם בהלכות תשובה (פ"ג הי"א): "הפורש מדרכי ציבור ואף על פי שלא עבר עבירות אלא נבדל מעדת ישראל ולא נכנס בצרתן ולא מתענה בתעניתן אלא הולך בדרכו כאחד מגויי הארץ וכאילו אינו מהן! אין לו חלק לעולם הבא". הרמב"ם מסביר לנו, שאפילו אם נקיים את כל המצוות וכל  התורה עלינו להיות חלק מעם ישראל ולא לפרוש מדרכי הצבור, עלינו לחוש ולהזדהות עם הכלל בצרתו, ונזכה לעולם הבא!


שמעתי ממו"ר אבי (הרב ישי בוכריס שליט"א) שהרב קוק בשיחותיו לראש השנה (מאורות הראי"ה, מועדים) מסביר מדוע הקב"ה שונא מצבות ואוהב מזבחות? הרמב"ן על הפסוק "לא תקים לך מצבה אשר שנא ה' אלוקיך"  כותב דברים דומים, והעיקרון בדברי הרב קוק הוא, שמצבה בנויה מאבן אחת שעליה מקריבים קרבנות, כביטוי לעבודת ה' ביחידות ושאיפה רוחנית אישית לקב"ה, ולעומת זאת המזבח בנוי ממספר אבנים המבטאות שילוב כוחות לעבודת ה' ועבודת ה' כללית שאותה מעדיף הקב"ה על פני עבודת היחיד! ולא עבודת היחיד עם גוונה האחיד, אלא תפילה רבגונית שמתבססת על כל חלקי הציבור, שכפי הידוע מורכב מצדיקים בינוניים ורשעים (ראשי תיבות צִבּוּ"ר), ומסביר לנו מדוע אנו ביום הכיפורים מתירים להתפלל את העבריינים!!! קודם אמירת אמירת "כל נדרי", רבי עקיבא אומר לנו שביום הכיפורים אנו זוכים לטהרה אלוקית, שנאמר "אשריכם ישראל לפני מי אתם מטהרים ומי מטהר אתכם? אביכם שבשמים, שנא' "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם" ואומר מקווה ישראל ה' מה מקווה מטהר את ישראל אף הקב"ה מטהר את ישראל" (יומא פה ע"ב).


יה"ר שנצליח לנצל את ההזדמנות הגדולה הזו של עשיית התשובה בחודש אלול (המלך בשדה!) ולהתעלות בין במצוות שבין אדם לחבירו ובין במצוות שבין אדם לקונו, ונחזור בתשובה שלמה. עוד מעט מתחילים ונגמרים "החגים". שנזכה לשנת שלום, ביטחון ולימוד תורה לשמה, שנה טובה ומתוקה לכל החיילים, שנת עשייה ברוכה. שנזכה לשבת בסוכת שלום ותחת כנפי השכינה ונזכה לבניין אריאל! במהרה בימינו אמן!


(פורסם בזמורות 137 - אלול תשע"ה)

 

 

השיעור ניתן בי"ג אלול תשע"ה

קוד השיעור: 6589

סרוק כדי להעלות את השיעור באתר:

מאמר לראש השנה (זמן אלול תשע"ה)

לשליחת שאלה או הארה בנוגע לשיעור:




הרב מרדכי גרינברג <br> נשיא הישיבה
הרב מרדכי גרינברג
נשיא הישיבה
ע K
הרב זכריה טובי <br> ראש הכולל
הרב זכריה טובי
ראש הכולל
ע K
הרב אברהם ריבלין, המשגיח הרוחני לשעבר
הרב אברהם ריבלין, המשגיח הרוחני לשעבר
ע K
הרב משה סתיו
הרב משה סתיו
ע K
הרב משה סתיו
הרב משה סתיו
ע K
הרב בן-ציון אלגזי
הרב בן-ציון אלגזי
ע 2
הרב זכריה טובי <br> ראש הכולל
הרב זכריה טובי
ראש הכולל
ע K