ישיבת כרם ביבנה

אורות ישראל - מכון להכשרת מורים

מאז ומעולם התחבטו ראשי האגף הדתי במשרד החינוך בשאלה, כיצד אפשר לנתב את בחורי ישיבות ההסדר להשתבץ במערך החינוך וההוראה בישראל. לא סוד הוא שבמערכת החינוך בכלל והאגף הדתי בפרט סבל מחסרון של מורים גברים. מאגר נפלא זה של בחורי ישיבה אשר המטען הרוחני שלהם היה גדול, ואישיותם הלמה את מגוון תפקידי החינוך וההוראה שהיו כה חסרים חייבה הקמת מפעל שיביא רבים מהם לשדה החינוך.

מצד שני למרות הידע הרב והעצום שרכשו תלמידי הישיבה במכוני הלימוד, היתה חסרה להם ידיעה בשטח ההוראה עצמו. איך מלמדים נכון וטוב? דידקטיקה, קצת פסיכולוגיה, מבואות לחינוך וכיו"ב. שעות הלימוד הרבות בישיבה (הרבה ממעבר למה שמקדיש סטודנט ממוצע לקבלת תואר B.A). לא הוכרו מעולם בשום מסגרת פורמלית. לכן הועלתה הצעה להכשיר בזמן קצר תלמידי ישיבה אשר יש להם את המטען הראוי של תכנית הלימוד ע"י הוספת שיעורים בנושאי חינוך ודידקטיקה ובכך להכשירם להוראה.

גם כאן כמו במסגרות אחרות (תכנית לימוד ב"כולל", תוכנית לימוד בכולל דיינות, תוכנית ההסדר, תוכנית בני חו"ל) היתה ישיבת כרם ביבנה חלוצה. בשנת תשכ"ו התחילה בישיבה "תוכנית קיל" שנקראה על שמו של ראש האגף לחנוך דתי בזמנו ר' יהודה קיל אז בימי חמישי אחה"צ. מספר קורסים בודדים, במרוצת השנים הלכה התכנית והתפתחה. כיום פועל המכון להכשרת מורים במסגרת מכללת מורשת יעקב ברחובות. הלימודים משתרעים על פני שלש שנות לימוד, בדרך כלל כאשר התלמידים בשנה רביעית חמישית ושישית בישיבה. עיקר עומס הלימודים הוא בשנה שניה ושלישית במכון (חמשית ושישית בישיבה) כאשר התלמידים יוצאים גם לעבודה מעשית בבתי ספר באיזור. תלמיד מסיים את לימודיו במכון זוכה לתעודת מורה בכיר ורשיון הוראה. (עם שנות הלימוד בישיבה ותואר רבנות, ניתן להגיע לדרגת B.A  אקווילנטית ואף יותר).

בראש המכון עמד בהווסדו ר' ברוך ארליך בשנים - עמד בראש המכון בוגר הכולל הרב מרדכי תובל זצ"ל. עם פטירתו נתמנה לראש המכון הרב מרדכי דימנטמן שליט"א המכהן בתפקיד זה בהצלחה עד עצם היום הזה. המקשר והממונה על המכון מטעם הישיבה הוא המשגיח הרב אברהם ריבלין שליט"א.

כיום לומדים במכון כ- 80 תלמידים. מאות בוגרי המכון השתלבו במגוון עצום של מקצועות החינוך וביניהם כיום ראשי ישיבות, דיינים, רמי"ם, מורים בישיבות תיכוניות וביה"ס היסודיים, רבני בתי ספר, ורבנים בקהילות ובצה"ל. השפעתם בשדה החינוך רבה וכך מקיימת הישיבה את מאמר חז"ל "ותורת חסד על לשונה" איזו היא תורה של חסד תורה ללמדה!