ישיבת כרם ביבנה

כולל יום השישי

המעבר לשבוע עבודה של חמישה ימים אשר הולך ומתבסס ברוב מקומות העבודה חברה המערבית החל חודר גם לחברה הישראלית לפני כעשור שנים. אך בעוד בחלק מקומות בעולם לא הביא מהפך זה אלא לגידול של פשע וגרורותיו, השכילו בארץ, יהודים רבים לנצל את זמן הפנאי שנוצר כתוצאה מיום החופשה הנוסף בשבוע למטרה שאין קדושה ומועילה ממנה – לקיום המצוה החשובה של תלמוד תורה.

וכך נוצר בארץ טיפוס חדש של "בן תורה". אדם שבמשך השבוע עובד לפרנסתו ואולי מנסה להקדיש זמן מועט כפי יכולתו ללמוד תורה, החל להקדיש את בוקרו של יום השישי ללימוד תורה קבוע ומתמשך. זיקה זו לתורה השפיע על לומדים רבים, הקשר שלהם (ושל משפחתם כולה) לתורה ולקיום מצוות הלך והתחזק והם הפכו לאט לאט ל"בעלי בתים" בני תורה.

בין הכוללים הרבים שנפתחו בארץ בימי שישי והמיועדים לבעלי בתים שתורתם אינה אומנותם בולט גם הכולל בישיבת כרם ביבנה אשר מזה כעשר שנים משמש תל תלפיות לאנשי העמל שבישובי המועצה האזורית חבל יבנה- ובישובים הסמוכים לישיבה.

הכולל נפתח בשנת תש"מ, ביוזמתו של ראש הישיבה הרב חיים יעקב גולדוויכט זצ"ל כאשר המייסד והרכז הראשון שלו היה המשגיח הרב אברהם ריבלין שליט"א. המועצה האזורית חבל יבנה ובמיוחד המועצה הדתית תמכו בפעילות הכולל. עם פטירתו של ראש המועצה הדתית ר' אברהם דנינו ז"ל בשנת הוסד הכולל ונקרא על שמו "כולל כרם אברהם" . הרב אריה שטרן שליט"א קבל את ריכוז הכולל בין השנים תשנ"ג-תשנ"ז ועמל רבות להרחיב את מסגרתו. אחריו ריכז הרב אהוד שפירא שליט"א בשנים תשנ"ח ותשנ"ט כיום מכהן כרב שכונה בבני ברק. משנת התש"ס – תשס"ג ריכז את הכולל הרב יצחק לוי שליט"א. משנת תשס"ד – תשס"ח ריכז את הכולל הרב משה אמסלם שליט"א. ומשנת תשס"ט מרכז את הכולל הרב יצחק לוי שליט"א.

במסגרת הכולל ביום שישי לומדים המנהלים בשעות הבוקר משמונה וחצי עד אחד עשרה וחצי שלשה שיעורי תורה בדרך כלל מתקיים שעור אחד בגמרא שעור שני בפרשת השבוע ושעור שלישי בנושא כללי במחשבת ישראל או בהלכה. כאשר בין שעור לשעור מוגש כבוד קל. נותני השעורים הם רבני הישיבה ואברכיה.

משתתפים בכולל למעלה מ-80 לומדים חלקם תושבי המועצה האזורית (קבוצת-יבנה, בית גמליאל, גבעת ושינגטון, ניר גלים ובני דרום) וחלקם תושבי האזור (אחוזת אתרוג, בני ראם, בני עיש, חפץ-חיים, יד-בנימין ביניהם גם מגורשים מגוש קטיף, גדרה, יבנה, רחובות, ראשון לציון,  אשדוד, ועוד).

כך משמשת הישיבה מגדלור של תורה גם לסביבתה, ומקרינה מאורה של תורה גם לחברה הסובבת אותה.

ההשתתפות כרוכה בתשלום.

לפרטים נוספים ולהרשמה ניתן לפנות למשרדי הישיבה 08-8562007 שלוחה 211 (ענת).